Kompletní nabídku jízdních kol 2018 jsme přesunuli na nový e-shop

Jak vybrat kolo

Test centrum

Jak vybrat jízdní kolo

Jaký typ kola vybrat?

K vybrání správného typu kola je hlavní si především určit, po jakých cestách chcete s kolem jezdit.

  • Horská kola jsou svou konstrukcí a typem pneumatik určena především do těžšího terénu, ale samozřejmě se na nich dá jezdit i po silnicích a cestách.

 

  • Krosová kola jsou určena na silnice a cesty, výjimečně zvládnou i lehčí terén. Konstrukce rámu je uzpůsobena pohodlnějšímu a přímějšímu posedu jezdce.

Krosové kolo 

  • Treková kola jsou podobná kolům krosovým, jsou však vybavena doplňky (např. blatníky, nosič, světla, …) a určena na silnice a pevné cesty, nevhodná do jakéhokoli terénu.

Trekové kolo 

  • Silniční kola jsou svou konstrukcí určena pro sportovní jízdu na silnicích nebo uzavřených okruzích. V jakémkoli terénu jsou nepoužitelná.

Silniční kolo 

  • BMX a dirtová kola jsou určena pro využití na bmx dráhách, dirt jumpových skocích, pro street a skateparky a nejsou určena pro jízdu na delší trase.

Dirtové kolo 

 

Kolik převodů vybrat?

Obecně platí, že čím více převodů kolo má, tím lépe a pozvolněji mezi sebou budou jednotlivé převody odstupňovány, což přispívá k plynulejšímu šlapání. V případě horských a krosových kol bychom neměli jít pod 24 převodů, u silničních pod 18 převodů. U dětských kol je využíváno méně převodů, aby děti neměly problémy s přeřazováním, setkáme se většinou s max. 8 převody. BMX mají jeden stálý převod, freestyle také.

 

Jaké odpružení zvolit?

V dnešní době je u krosových a horských kol přední odpružená vidlice téměř samozřejmostí. Náročnější uživatel se určitě poohlédne po kolech celoodpružených, které ale oproti kolu s pevným rámem bude při jízdě po silnici díky své hmotnosti zaostávat. Obecně platí, že čím více do kola investujeme, tím kvalitnější odpružení bude kolo mít a nabídne i možnost si vlastnosti pružení a tlumení nastavit přesně podle Vaší váhy a potřeb. Silniční kola odpružení nemají, vidlice je pevná.

 

Jaké brzdy zvolit?

U kol máme na výběr z brzd ráfkových a kotoučových. Ráfkové brzdy jsou levnější, lehčí, lépe servisovatelné, ale ve špatném počasí brzdy nestíhají a ztrácejí funkci. Kotoučové brzdy se dělí na mechanické a hydraulické a pracují na stejném principu jako kotoučové brzdy v automobilech. Mají lépe dávkovatelnou brzdnou sílu a výborně fungují za špatného počasí, ale jsou dražší, těžší a hůře servisovatelné než brzdy ráfkové.

 

Jak vybrat kolo dle hmotnosti?

Hmotnost kola má především vliv na to, jak dobře bude kolo ovladatelné. Obzvláště důležitý faktor je to u kol silničních. U kol horských a krosových je věc o něco složitější, protože kvalitní odpružené vidlice a kotoučové brzdy jsou vždy o něco těžší než obyčejné vidlice a ráfkové brzdy. Na dražších kolech máme ale tuto skutečnost vyváženou použitím kvalitních materiálů a sofistikované konstrukce. U kol horských a krosových se při výběru snažte nedostat nad hmotnost 13 kg a u kol silničních nad 10 kg.

 

Jakou velikost rámu vybrat?

Velikost kola se udává v palcích ("). Velikost rámu je rozdílná, pokud vybíráte kolo pro dospělého člověka, nebo pro dítě.

Děti se počítají maximálně do 155 cm. Velikost dětských kol se udává především velikostí kol - maximum je 24" (horská kola pro dospělé mají standardně 26") a je vhodný pro děti od 120 cm do 155 cm. Velikost se také určuje podle zkušeností vašeho dítěte, začátečníci mají rádi, když dosáhnou ze sedátka nohama na zem. Následující tabulka vám podrobně poradí, jak velké kolo pro vaše dítě vybrat.

věk dítěte

doporučená velikost kol

výška postavy

Do 4 let

12“

70 – 95 cm

4 – 6 let

16“

85 – 110 cm

6 – 8 let

20“

105 – 135 cm

8 – 10 let

24“

135 – 155 cm

U kol pro dospělé by rozdíl mezi rámem a rozkrokem měl být přibližně 8 - 10 cm když stojíte patami na zemi. Naše tabulka vám poradí jak velký rám vybrat podle vaší postavy.

výška postavy v cm

velikost kola

Do 165 cm

15“ - 16“

S

Do 44 cm

160 – 170 cm

17“ - 18“

M

Do 48 cm

170 – 185 cm

19“ - 20“

L

Do 52 cm

185 – 195 cm

21“ - 22“

XL

Do 55 cm

Nad 195 cm

23“ - 24“

XL

58 – 60 cm

 


Naše prodejna